Pracownia Rezonansu Dynamicznego

Z dumą i radością przypominamy, że nasza Pracownia Rezonansu Magnetycznego działa już ponad 3 lata

To pierwszy w Polsce dynamiczny rezonans magnetyczny, umożliwiający badania pod obciążeniem, w naturalnej pozycji (na stojąco).

Ważne ! 

Konstrukcja rezonansu wprowadza pewne ograniczenia dla osób z widoczną nadwagą, wynikające z rozmiarów cewki. Maksymalny obwód pasa to 130 cm. Załączone zdjęcie wskazuje dodatkowo dwa maksymalne wymiary, powyżej których badanie nie może być wykonane. Wymiar ten ma szczególne znaczenie w przypadku badania stawu biodrowego lub odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W przypadku badania innych odcinków badanie może być przeprowadzone.

Szanowni Państwo

Nasza Pracownia rezonansu magnetycznego oprócz badań komercyjnych realizuje również kontrakt NFZ.

Ważne !

Aby pacjent skorzystał z badania w ramach umowy z NFZ, konieczne jest ważne skierowanie od specjalisty !

W przypadku braku takiego skierowania zapraszamy na badania komercyjne.

Cennik badań komercyjnych, wskazujący jednocześnie obszary diagnozowane przez rezonans:

CENA BADANIA PODSTAWOWEGO – 550 PLN

Wykaz możliwych badań POD OBCIĄŻENIEM*:

 • Odcinek szyjny kręgosłupa
 • Odcinek piersiowy kręgosłupa
 • Odcinek lędźwiowy kręgosłupa
 • Staw barkowy
 • Staw kolanowy
 • Staw biodrowy
 • Staw skokowy

CENA BADANIA POD OBCIĄŻENIEM – 750 PLN

Wykaz możliwych badań DYNAMICZNYCH (W RUCHU) **:

 • Odcinek szyjny kręgosłupa
 • Odcinek lędźwiowy kręgosłupa
 • Staw barkowy
 • Staw kolanowy
 • Staw łokciowy
 • Staw biodrowy
 • Ręka
 • Nadgarstek
 • Staw skokowy

CENA BADANIA DYNAMICZNEGO – 790 PLN

PODANIE KONTRASTU – 150 PLN

Uwaga:

* Badanie pod obciążeniem oraz badanie dynamiczne jest uzupełnieniem badania podstawowego.

** W przypadku niektórych badań, nie ma możliwości wykonania badania dynamicznego

WYKONANIE BADANIA DYNAMICZNEGO, BEZ BADANIA STATYCZNEGO – 590 PLN

Odstąpienie od badania statycznego, poprzedzającego badanie dynamiczne wykonujemy wyłącznie w przypadku wyraźnego zalecenia lekarza kierującego na badanie.

Zapraszamy do lektury artykułu, który został opublikowany na portalu MEDONET.PL:

POLSCY PACJENCI MAJĄ JUŻ DOSTĘP DO NOWOCZESNEGO REZONANSU MAGNETYCZNEGO

Wreszcie dostępny dla Polskich pacjentów – brakujące ogniwo w Polskiej diagnostyce obrazowej – możliwość wykonywania badań rezonansem magnetycznym w pozycji pionowej

Rezonans magnetyczny

Polscy pacjenci mają dostęp do nowoczesnego rezonansu magnetycznego, pozwalającego na badanie układu mięśniowo szkieletowego nie tylko w  pozycji poziomej (leżącej) ale również w pozycji pionowej (stojącej) pod naturalnym obciążeniem. Unikalne na rynku rozwiązanie zmiany pozycji pacjenta w trakcie badania jest szczególnie ważne przy skutecznej diagnozie patologii, których obraz może ulec zmianie ze względu na postawy ciała i pozycji, jak np. ból w dole pleców.

Pacjenci z Polski , którzy odczuwają bóle układu mięśniowo- szkieletowego, a dotychczasowa diagnostyka tradycyjnym rezonansem magnetycznym nie wykazała  żadnych nieprawidłowości, mają wreszcie dostęp do badania metodą rezonansu w pozycji stojącej pod naturalnym obciążeniem, które uwidacznia wiele patologii nie widocznych w tradycyjnym badaniu.

G-scan to JEDYNY OTWARTY I RUCHOMY system daje możliwość nowatorskiego wykonywania badan MRI, podczas których pozycja pacjenta staje się integralna częścią wyniku badania – BADANIA W POZYCJI STOJĄCEJ

Jest to pierwsza w Polsce instalacja systemu do diagnostyki metodą rezonansu magnetycznego  który jest przeznaczony do obrazowania układu mięśniowo-szkieletowego pod naturalnym obciążeniem, w szczególności kończyn i kręgosłupa odcinka L, S, C . Rezonans magnetyczny G-scan Brio dzięki technologii  pochylania stołu z pacjentem umożliwia  wykonanie badania wszystkich stawów oraz kręgosłupa w pozycji lezącej i stojącej (obciążonej) umożliwiając obrazowanie zmian fizjologicznych pod wpływem grawitacji. Obrazowanie możemy wykonać w każdej z pozycji w zakresie od 0° to 90°. Płynność obrotu stołu jest zapewniona przez specjalny hydrauliczny mechanizm.

JAK WYGLĄDA BADANIE POD OBCIĄŻENIEM?

Pacjent badany jest najpierw w sposób tradycyjny na wznak w poziomie a następnie w pozycji pionowej co daje możliwość obserwacji zachowania się układu mięśniowo-szkieletowego i zmian pod obciążeniem (pozycja stojąca).  Dzięki temu, że rezonans G-scan Brio daje możliwość wykonywania zarówno badań MRI pod obciążeniem, jak i tradycyjnych badań mięśniowo-szkieletowych, wykonane badania można porównać i postawić najdokładniejszą diagnozę.

Wyjątkową cecha systemu jest bardzo krótki czas pozycjonowania pacjenta – wystarczy położyć pacjenta i nacisnąć klawisz, a pacjent zostanie automatycznie ustawiony zgodnie z rodzajem badania.

G-scan Brio dzięki swoim funkcją  zapewnia lekarzom  unikalny dodatkowy element diagnostyczny.

W pozycji leżącej pacjent prawie nie obciąża kończyny dolnej, z powodu czego konwencjonalne badanie MRI nie jest w stanie wykryć pewnych istotnych problemów i zmian.

Umożliwiając skanowanie w pozycji stojącej, technologia ta pomaga również lekarzom zdiagnozować funkcjonalne ułożenie stawów pacjenta oraz to, czy stan ten ulegnie pogorszeniu. Ponadto rezonans magnetyczny G-scan Brio  jest otwarty i tym samym najbardziej przyjazny dla pacjentów z klaustrofobią (strach przed małą zamkniętą przestrzenią).

Na rezonansie magnetycznym G-scan Brio można uzyskać różne pozycje pochylenia, od 0 do 90 stopni. MRI stojący, który wykorzystuje zasadę grawitacji, dając dodatkową korzyść w diagnozowaniu chorób kręgosłupa i schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego u pacjentów.

Rezonans magnetyczny G-scan Brio   jest nieocenionym narzędziem diagnostycznym dla pacjentów, którzy nadal odczuwają ból po operacji np. kręgosłupa, ponieważ może ocenić rolę i wpływ wagi pacjenta na krzywiznę kręgosłupa, której nie można dokładnie przeanalizować za pomocą konwencjonalnych skanerów MRI. Pacjenci tacy mogą teraz mieć nadzieję na wykonanie prawidłowej i dokładnej operacji kręgosłupa, ponieważ dzięki temu badaniu lekarze będą mieli dokładny pogląd i lepszą analizę zakresu i charakteru urazu, wizualizowaną wraz z efektem działania sił grawitacyjnych.

Istnieją patologie, w których badanie pod obciążeniem ma kluczowe znaczenie np. w badaniach kręgosłupa, stawu kolanowego  czy też np.  kostki stopy w których normalny rezonans magnetyczny jest nie ujawnia zmian, a pacjent ma objawy kliniczne.

Jakie patologie uwidacznia badanie rezonansem magnetycznym pod obciążeniem:

Stabilność / niestabilność kręgosłupa
Patologie zwyrodnieniowe w kręgosłupie
Zmiany i patologie w kolanie (zmiany łękotki, rzepki kolanowej)
Urazy biodra
Urazy dłoni, nadgarstka i łokcia
Zaawansowana diagnoza barku
Patologie zmian kostno-stawowych  (Medycyna Sportowa)
Zmiany powodujące odczuwanie bólu
Rezonans magnetyczny G-scan Brio firmy ESAOTE został już zainstalowany w Specjalistycznym Ośrodku Chirurgii Artroskopowej i Ortopedycznej w Głuchołazach przez autoryzowanego dystrybutora ESAOTE w Polsce firmę KOSMED.