Pracownia Badań Endoskopowych

Badania wykonywane są na nowoczesnym endoskopie firm Olympus oraz Pentax.

Pracownia realizuje badania gastroskopowe oraz kolonoskopowe w ramach kontraktu z NFZ oraz komercyjnie.

Szczegółowe informacje w Rejestracji Klinika Silesia.

  • Gastroskopia 400 PLN
  • Gastroskopia ze znieczuleniem 650 PLN
  • Kolonoskopia 600 PLN
  • Kolonoskopia ze znieczuleniem 850 PLN
  • Badanie łączone (gastro i kolonoskopia w znieczuleniu) 1.180 PLN
  • Sigmoidoskopia 400 PLN
  • Rektoskopia 00 PLN
  • Usunięcie polipa do 1 cm 400 PLN; kolejny 100 PLN
  • wycinki i badania histopatologiczne; pierwszy – 100 PLN; następne – 70 PLN

Gastroskopia jest badaniem pozwalającym na dokładna ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego. Polega na oglądaniu przełyku, żołądka i dwunastnicy za pomocą giętkiego  gastroskopu. W czasie badania możliwe jest wykonanie biopsji, które jest całkowicie niebolesne. Osoba poddana temu badania musi być na czczo co najmniej 6 godzin przed badaniem.

Najczęściej badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, możliwe jest również wykonanie badania w sedacji po wcześniejszym uzgodnieniu.

Kolonoskopia jest badaniem,  które umożliwia oglądanie wnętrza całego jelita  grubego. Badanie wykonuje się miękką, giętką rurką grubości małego palca, którą lekarz wprowadza przez odbyt  do oczyszczonego  jelita grubego i przesuwa się do ujścia jelita cienkiego. Wprowadzenie aparatu jest niebolesne dla większości osób, choć u niektórych może powodować wzdęcie, uczucie parcia i ucisku w brzuchu.

Jeśli w trakcie badania zostaną stwierdzane polipy, zostaną usunięte za pomocą pętli wprowadzonej do jelita przez kolonoskop. Usunięcie polipów jest niebolesne i bezpośrednio po jego przeprowadzeniu można wrócić do domu. Jeśli usunięcie polipów nie będzie mogło być przeprowadzone (polip duży, o trudnym umiejscowieniu), lecz konieczne będzie ich usunięcie z medycznego punktu widzenia, to zaproponujemy ich usunięcie w warunkach szpitalnych.

Kolonoskopia trwa zwykle 15-30min, ale doradzamy przeznaczenie 1,5-2h na wizytę w naszej poradni.

Przed wykonaniem kolonoskopii konieczne jest przygotowanie jelita grubego poprzez oczyszczenia wnętrza jelita z resztek pokarmowych.

WAŻNE !
Jeżeli decydują się Państwo na badanie w znieczuleniu, konieczna jest osoba towarzysząca prowadząca samochód. Przez 6 godzin po znieczuleniu nie można prowadzić żadnych pojazdów!
UWAGA !

Jeżeli życzą Państwo sobie otrzymać zdjęcia z badania, prosimy poinformować o tym zespół w Pracowni przed jego rozpoczęciem. W przeciwnym razie, o wykonywaniu zdjęć podczas badania, w uzasadnionych przypadkach decyduje Lekarz prowadzący badanie.

Dieta przed kolonoskopią

Na 3 dni przed planowana kolonoskopią:

nie jedz pieczywa z ziarnami, owoców pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek) oraz nasion siemienia lnianego, maku i sezamu (pestki i nasiona zalegające w jelicie utrudniają badania)

poza tym zwykła dieta

W przeddzień badania:

lekkostrawne ubogoresztkowe śniadanie:

można pić w dowolnej ilości : herbatę, kawę bez fusów, czarną lub z mlekiem, klarowny sok, kompot nieczerwony, wodę.

Możesz zjeść: bułeczkę lub kromkę chleba z masłem, z serem, jajkiem na twardo, plastrem wędliny

około godz. 13-15.00 możesz zjeść zupę typu krem albo przecedzony    bulion

od godz. 15.00 nie możesz jeść już żadnych posiłków !!!

możesz ssać landrynki

możesz dodatkowo pić klarowne płyny (wodę, herbatę, sok, kompot)

W dniu planowanej kolonoskopii:

na śniadanie : herbata, kawa bez fusów, kompot, woda (do 3hprzed badaniem, jeżeli kolonoskopia jest planowana przed południem)

nie możesz jeść żadnych posiłków

możesz ssać landrynki

możesz dodatkowo pić klarowne płyny (wodę, herbatę, kompot) do3h przed badaniem

Uwaga! Osoby przyjmujące leki:

7 dni przed badaniem nie przyjmować leków zawierających żelazo!

2. Osoby regularnie zażywające leki przyjmują je zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego, najlepiej 2h przed lub po spożyciu preparatu przeczyszczającego

Osoby chorujące na cukrzycę konsultują schemat przygotowania z diabetologiem

Przy braku przeciwwskazań (decyduje lekarz kierujący) na 7 dni przed badaniem leki p/krzepliwe takie jak Acard, Polocard, ticlopidyna, należy odstawić. Leki takie jak Acenokumarol,Sintrom,Warfin należy odstawić na 5 dniprzed planowanym badaniem i w przypadku tych trzech ostatnich wykonać aktualny poziom INR. W przypadku leków typu Pradaxa, Xarelto wystarczy leku nie przyjąć w dniu badania.

Ewentualna zmiana leków p/krzepliwych na heparynę drobnocząsteczkową może nastąpić po uzgodnieniu z lekarzem kierującym lub kardiologiem!

Instrukcja przygotowania do kolonoskopii preparatem CitraFleet

Zastosowanie się do poniższych zaleceń ma istotne znaczenie dla bezpiecznego i skutecznego wykonania badania.

Uwaga!

Wypicie całej ilości roztworu CitraFleet w dwóch porcjach i wypiciu dodatkowo 2 litry klarownych niegazowanych napojów po każdej porcji roztworu gwarantuje dobre oczyszczenie jelita. Wypicie  niedostatecznej ilości  roztworu i niegazowanych napojów może spowodować niewystarczające oczyszczenie jelita i konieczność  powtórzenie badania.

Prawidłową reakcją na preparat będą natychmiastowe, częste wypróżnienia, pod koniec treścią płynną, klarowną, o żółtym zabarwieniu.

Badanie w godzinach popołudniowych po godzinie 12:00

Pierwsza porcja preparatu

krok 1 : w dniu poprzedzającym badanie o godz.18:00 rozpuścić 1saszetkę w ok.150ml (filiżanka) niegazowanej, zimnej wodzie, mieszając ok.2-3min.Powstanie ciepły, mętny roztwór.

Krok 2 : odczekaj aż roztwór się ochłodzi i wypij go niezwłocznie.

Krok 3 : wypij dodatkowo 2 litry niegazowanych napojów (woda, herbata, kompot)

Uwaga ! Po wypiciu pierwszej porcji leku nie wolno już nic jeść!

Druga porcja preparatu

Powtórz krok 1,2,3 tak żeby ostatnią porcję niegazowanych klarownych płynów wypić na 3 godziny przed planowaną godzina kolonoskopii

Uwaga! Jeśli planowane jest badanie łączone gastroskopia i kolonoskopia picie należy przerwać już 4godziny przed badaniem.

Przydatne ulotki:

Na badanie pacjent powinien zgłosić się na czczo – nie powinien jeść, pić ani połykać leków przynajmniej 6 godzin przed badaniem. Nie powinien też palić papierosów w dniu badania. Przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe z jamy ustnej.

Ze względu na fakt powstawania gazów jelitowych w czasie procesów trawienia, jaki i występowanie mas kałowych utrudniających prawidłowe badanie USG w obrębie jamy brzusznej i miednicy mniejszej, należy się właściwie przygotować.

Na dzień przed badaniem, pacjentów obowiązuje dieta lekkostrawna, bez pokarmów wzdymających oraz napojów gazowanych. W przeddzień badania należy zażyć środek przeciw wzdęciom, np. ESPUTICON 3 x 2 kapsułki.

Ponadto :

Należy unikać kapusty, gruchu, fasoli oraz świeżego pieczywa

Zaleca się spożywać czerstwe pieczywo, kleik, ryż, wodę niegazowaną, słabą niesłodzoną herbatę

Wskazane jest powstrzymywanie się od oddania moczu nie mniej niż 2 godziny przed badaniem

Osoby stale zażywające leki związane z terapią chorób przewlekłych nie muszą przerywać terapii

Na 6 godzin przed badaniem nie należy przyjmować posiłków w ogóle

Chorzy na cukrzycę nie pobierają leków hypoglikemizujących przed badaniem